utorak, 30. prosinca 2014.

Knedli od sira

Knedli od sira
1/2 kg sira
3 cijela jaja
3 žlica griza (u drugom receptu piše 4)
malo putra (6 dkg) ili margarina, masti
malo soli
Sve izmješaj pa neka stoji 1,5 sat. Prije kuhanja dodaj 1,5 žlicu oštrog brašna i toliko prezla. Knedle pravi s vlažnim dlanovima i stavljaj u slanu kipuću vodu da kuha oko 15 min. Kad su gotovi posipaj prženim prezlima, šećerom i 2 dcl slatkog vrhnja pa neka prokuha,

nedjelja, 28. prosinca 2014.

Kakao šnite "Anči"

Vikendica na Kupi smještena je u vikend naselju, a kako su moji deda i baka bili među prvima koji su tamo gradili postavili su temelje ne samo kuće već i mnogih dobrosusjedskih odnosa od kojih su mnogi prerasli u još bolja prijateljstva. A iz dobri prijateljstava i mnogih kava, druženja na obali Kupe i po terasama naših vikendica, razmjenili su se i mnogi recepti. Jedan od boljih je onaj kojem je baka dala oznaki tete Anke.

Kakao šnite "Anči" (protvan 46x25)
20 dkg šećera i 2 cijela jaja dobro miješaj pa dodaj 10 dkg margarina, 3 dkg kakaa, 1/2 praška za pecivo, 3 dcl mlijeka mlakog i 25 dkg brašna. Namaži protvan, posipaj sa brašnom i stavi peći u vrući ror (peci na lagnoj vatri 150 oko 3/4 sata). kad je pečeno izbodi čačkalicom i vruć kolač prelij vrućim preljevom.
Preljev:
150 dcl vode
1/2 dcl ruma
10 dkg šećera
1 valini šećer
Neka sve prokuha i vruće prelij po vrućem kolaču. Neka se ohladi pa može se staviti preliv od čokolade ili samo posipati šećerom.

Kruh

Nisam neki pobornik domaćeg kruha, pogotov ne ovih današnjih izašlih iz strojeva za izradu kruha. Ali ako ću jednog dana sama raditi kruh, ovog recepta ću se držati.

Kruh (mali dugački protvan)
60 dkg brašno (50 dkg glat, 3 žlice raženog ili samo glat 60 dkg)
4 dcl vode (po prilici)
1/2 germe
1 žličica soli
1 dcl vode (tople), germu i malo brašna razmutiti pa neki stoji 15 minuta. Dodaj u smjesu 3 dcl tople vode, sol i miješaj mikserom ili rukom dobro lupaj dodavajući brašno. Protvan namaži masti, stavi kruh i pusti da se malo diže. Ror zagrij na 150, stavi dignuti kruh i peci oko 3/4 - 1 sat.

Krafni

Ovaj recept je baka nazvala krafni "Samoborski" (TV), ali ima još recepata. Odlično su joj ispadale krafne, pa će jedan sigurno biti pogodak.

Krafni "Samoborski" (TV) - 50 kom
1,20 kg brašna
15 dkg ulja
15 dkg šećera
6 dkg germe
3 cijela jaja
2 žumanjka
1/2 dcl ruma
1 valini šećer
korice od limuna
3 dcl  mlijeko
malo soli

Nema opisa - valjda svi znaju kako se rade krafne :)


Kesten deserti

Ima jedan kolač od kestena koji je moja baka radila prefino!, ali od svih na koje sam naišla nisam sigurna koji je...tako da ću ih zapisati sve. Ionako, sve je od kestena fino!

Torta od kestena
60 dkg kesten pirea
25 dkg šećera
6 jaja
4 dcl slatkog vrhnja
2 žlice šećera u prahu
Šećer i žutanjke miješaj, pa dodaj kesten pire i snijeg od bjelanjaka. Sve lagano promiješaj i stavi u namazan i brašnom posipan pleh. Kad je pečeno ohladi i prereži na pola i filaj sa šlagom iznutra i izvana.

Kolač od kestena
1 kg kestena
15 dkg mljevenih oraha
15 dkg šećera
15 dkg maslaca (marg.)
2 rebra čokolade (mislim da misli na 2x100g)
U 1 dcl prokuhane vode šećer i čokoladu, zatim orahe i maslac i na kraju kestene (i ruma). Stavi sve u rebrasti kalup pa kad se stvrdne preokreni i napravi glazuru:
4 rebra čokolade
2 žlice mlijeka
4 dkg šećera
malo putra
Sve skuhati. (i preliti)

petak, 26. prosinca 2014.

Knedli

Knedli od marelica, mmm. Ne znam što reći a da se ne ponavljam o bakinom kuhanju u superlativima.

Knedli (oko 15-20 kom)
0,60 kg propasiranog krumpira
0,20-0,25 kg brašna, pola oštro, pola glat, ali nije bitno  - može samo jedno (oštro)
1 žlica masti
1/2 žličice soli
1 jaje

Zamjesi tijesto, reži na manje komadiće, stavi marelicu i zamotaj. Kuhaj u posoljenoj vodi oko 15 minuta. Kad su zamrznuti (dakle, mogu se i smrznuti!) kuhaj u kipućoj vodi oko 1/2 sata na laganoj vatri. izvadi prelij prezlima.

Griz knedli za juhu

Imaju li svi svoj kolačić madleines kao Proust? Ako da, onda ih ja imam nekoliko i bakine juhe, pogotovo bistre. A neizostavan dio njenih juha bila je i tjestenina (domaća, naravno, nadam se da ću naići na recept za njene rezance) i knedli. Postojali su mali za ajngemahtes, jetreni i oni posebni veliki, oblačasti, čuvani za svečanije prilike i goste - griz knedli. kad bi među knedlima postojala socijalna struktura, griz knedli bi zasigurno bili kraljevi. Barem u izvedbi moje bake. Ili bi barem atmosfera barem na tren bila kraljevska dok bi se mekani i prhki raspadali u mojim ustima.

Griz knedli za juhu 
1 jaje
1 mala žličica masti
4 velike žlice griza
malo soli

Razmuti jaje, dodaj mast, sol, zatim griz. Sve dobro promješaj pa neka stoji 1-2 sata (može i manje). Pravi male knedle sa žličicom jer se jako napuhnu i stavi u zakuhanu juhu. Neka kuha na laganoj vatri oko 15 minuta. Poklopi pa neka još malo stoje.

Vojnički grah

Davne 1991. sagrađen je Boćarski dom. Par stotina metara udaljen od nebodera moje bake, na pustopoljini gdje smo se nekad prije igrali igdje sam zaradile pune čarape čičaka kada sam skinula role. Nalazio se točno uz put kojima sam prolazila do svoje škole, a otvaranje je bilo obilježeno raznim događanjima koja su sigurno bila krasna, ali sve čega se ja sjećam je - vojnički grah! To je bio prvi put da sam ga probala, dijelio se u plastičnim tanjurima uz kruh i prijetio da će se prosuti na putu do najbliže klupe. Toliko nam je bio fin da je baka potražila recept i jaaako se trudila da i na male količine ispadne barem približno dobar kao kad se kuha na hektolitre. Do tada je kuhala uglavnom onaj "običan" grah s "pužekima" ili ričetom. Ovo je definitivno obogatilo repertoar grahorastih jela.
Osim po grahu, Boćarski je obilježio dobar dio mog djetinjstva ili možda bolje da kažem kraja mog djetinjstva, ali priče o tome su za neki sasvim drugi blog. ;)

Grah vojnički (6 osoba)
60 dkg graha (suhog)
10 dkg luka
5 dkg češnjaka
60 dkg suhih rebarca
60 dkg mrkve, korijen peršina, korijen celera (nisam sigurna jel sveg zajedno treba biti 60 dkg ili samo mrkve pa uz nju 1 korijen peršina i 1 korijen celera)
malo crvene paprike, soli, papra, lorber (jel to lovor??), vegeta
mast ili ulje

Korijen mrkve, peršina i celera dinstaj na malo ulja i propasiraj. Grah skuhaj do pola (kak se kuha "do pola?") pa sve pomiješaj, dodaj začine po potrebi. Rebra skuhaj do pola (??) pa sve izmiješaj.
Na masti ili ulju napravi zapršku, stavi luk neka malo požuti i pomijaš ga s grahom, dodaj pasirano povrće, nek sve još malo kuha (a ne još pola?).

srijeda, 17. prosinca 2014.

Diplomatske palačinke

Meke i prhke, ali i previše začinjene vinom - tako ih se ja sjećam. Ali svejedno prenosim recept, kod drugih su uvijek pobirale lovorike. A možda su kušači samo bili dobri diplomati?

Diplomatske palačinke
3 bjelanjka čvrsto u snijeg
3 žlice šećera
3 žutanjka

Šećer i žutanjci se pomiješaju, dodaj snijeg od bjelanjaca, ali lagano promiješaj sa žlicom.
Peci sve na tavi s malo ulja, ali samo na jednoj strani poklopljeno. kad je gotovo, na tanjuru špricaj rumom i dodaj đem.

Buzara

Dagnje na buzaru
1 kg dagnji (ili škampi)
1 dcl ulja (pola maslinovog)
3 zrna češnjaka
peršin
2 žlice prezla
2 dcl vina s malo vode

Dagnje dobro oribaj i operi pa stavi na vruće ulje. Dodaj češnjak, pospi prezle i zalij vinom ivodom. Kad zakipi dodaj peršin, papar i 1 žlicu Vegete. Sve neka prokuha oko 10-15 minuta.

Isto je i za škampe, samo na ulje dodaj 1-2 sitno kosana luka.

Na drugom mjestu u kuharici, recept samo za škampe na buzaru.
Škampe na buzaru (za 4 osobe)
1 kg opranih škampi
2-3 luka
3-4 režnja češnjaka
peršinov list
2 dcl bijelog vina
2 jušne žlice prezla
sol, papar, vegeta, malo origana
1 dcl miješanog ulja (maslinovo i suncokretovo)
Na ulju dinstaj sitno rezani luk (uz malo doljevanja vode) oko 10 minuta. Dodaj kosani češnjak, škampe i sve dinstaj nekoliko minuta uz mješanje. Dodaj vino, prezle, vegetu, papar, origano. Sve se dinsta na laganoj vatri oko 20 minuta.
p.s. ovo je porcija za Tamaru i Niku (samo da se razumije!!) - bakina napomena, a mi požderuhi :)

subota, 6. prosinca 2014.

Buhtli

Još jedan specijalitet.

Buhtli (manji protvan)
60 dkg brašna
1/2 germe
3 dcl mlijeka
12 dkg ulja (dkg? možda1,2 dcl??)
2 žutanjka
3 žlice šećera
malo soli, korice od limuna
Germu s malo šećera i malo tople vode stavi da se digne.
Miješaj žutanjke sa šećerom pa dodaj ulje, mlijeko, sol, koricu limuna, kvas (dignuta germa) i brašno. Sve dobro lupaj (može i sa mikserom) dok ne otpadna sa žlice. Neka stoji oko pola sata da se digne. Razvaljaj debljinu 1 cm, reži, maži sa pekmezom, spoji, stavi u namazani protvan (valjda s maslacem namazan). Svaki buhtl malo namaži s uljem gdje se spajaju, da se kasnije lakše odvaja. U jedan red idu cca 3 komada. Neka se sve još diže oko 15 minuta pa stavi peći u zagrijani ror na 150 stupnjeva oko 35 minuta. Izvadi pa pokrij sa krpom dok se ohladi. Može se filati i sirom ili orasima.

Bakalar

Bakalar (za 8 osoba - "naša plava rajngla")

2,5 kg krumpira (na ploškice)
80 dkg očišćenog bakalara (tuci, namači 1-2dana, skini kožu, očisti kosti)
2 glavice češnjaka (ili češnja??)
1,5 dcl maslinovog + 1 dcl običnog ulja (može i samo maslinovo)
1 glavica luka
Peršina, soli, bibera, paradajza (tekući) oko 1/2 l
Na malo ulja poprži sitno narezani luk da malo požuti. Slaži red krumpira, red bakalara, posoli, popapri, dodaj češnjak, peršin, ulja, malo paradjza. Tako slaži do vrha red po red i na zadnje krumpir koji posoli, popari, stavi malo ulja, peršina i paradajza. Nalij vodu da je vidiš. Stavi u ror. Kad zakuha, neka krčka lagano 3 sata (nigdje ne piše na koliko stupnjeva).

Rolada

Koji od recepata je točan??

4 jaja
80 g šećera
1 vanilin šećer
120 g brašna
na vrh noža prašak za pecivo
Žutance istuči s 1/3 šećera i vanilin šećerom u pjenastu masu. Od bjelanaca i ostatka šećera istući čvrsti snijeg. Brašno pomiješati s praškom za pecivo i lagano izmijšati sa žutancima. Pažljivo doadti snijeg od bjelanaca. Tijesto izliti u lim obložen papirom za pečenje te ispeći u zagrijanoj pećnici na srednjoj temp. Ispečeno tijesto još toplo zarolati.

Istući čvrsti snijeg od 4 bjelanjca, neprestano miješajući dodavati žlicu po žlicu 120 g šećera izmiješanog s 2 vanilin šećera. Zatim dodati jedno po jedno žumance neprestano muteći. U tu kremu lagano dodati 120 g brašna. Peći 12ak minuta na 200-220 stunjeva.

petak, 5. prosinca 2014.

Buncek

Nikad, ali NIKAD nisam voljela jelo koje se zvalo "buncek", a označavalo je nekakvo zelje ili repu (tako sam si ja to zamišljala, a nije me bilo niti briga koji je pravi naziv tog povrća). Točnije, nisam znala cijeniti. Ili da upotrijebim drugi izraz - nisu mi se razvili okusni pupoljci. Ili su mi se sad srozali da mi je buncek fin...? Uglavnom, baka bi ga skuhala, Tanja i ona bi uživale, i što bih ja više frktala nosom to bi Tanja naglašavala svoje zadovoljstvo. Po mojoj procjeni jer me htjela uvjeriti da je ustavri fino, a bome i da se malo dodvori baki. Jer, eto, njoj je fino, a ja izbirljivica mičem žilice, masno i sve tome slično.

Buncek
1 buncek (da sad moram to raditi, ne bih imala pojma jel dovoljno mesaru samo doći i reći: "Jedan buncek, molim." Što ak' bude potpitanja??)
1 kelj (kelj?? ja se sjećam nekakvog zelja...)
6 dkg margarina
sol, papar
2 dkg brašna
2 dcl ulja
1 žlica vegete (ja dok to pišem čujem glas Olivera Mlakara)
Buncek prokuhaj, baci vodu i ponovno stavi u novu vodu s malo vegete (valjda je to ona žlica iz popisa). Neka lagano kuha. Kad je kuhano (sorry, morat ćete na gugl tražiti da znate kad je kuhano, jer ja nemam pojma kako znati kad je buncek kuhan) odvoji kožu i kost (što to već ne bude odvojeno?!) pa nareži na ploške (valjda se tu misli na meso).
Kelj nareži (pofuri) pa ga zdinstaj na malo margarina dodavajući vodu od bunceka.
Umak:
Na margarin stavi brašno da malo požuti, dodaj malo juhe od bunceka, vrhnje pa neka kuha 10 minuta. Dodaj papar i senf.

Hm, ovo mi ne djeluje kao recept moje bake. Možda ga je prilagodila i nikad nije zapisala čarobnu formulu? Saznat ću kad dođem do kraja kuharice.

Varivo od korabice

Zašto umanjenica korabice umjesto korabe, nemam pojma. Možda su mi tako govorili dok sam bila mala da mi približe mrska variva, tko zna...Ne znam točno kad, ali sam defintivno zavoljela ovo varivo, koje je po gustoći bliže nekakvom ujušku. Baka ga je često radila, a i moja mama se usavršila u tome, tako da je to jedan od rijetkih recepata u kojima da mi i baka i mama skuhaju jedno te isto jelo, ja ne bih znala reći koja je skuhala koje! Kudos, mama! I hvala baka. :) Svakako ću ovo spremati svom sinu i budućim naraštajima (s nadom da će ih biti), sad kada imam recept. Sve mi se nekako čini kako prolazim kroz bakine recepte, a time i sjećanja, da osim što ću pokušati reprizirati neke recepte, možda pokušavam obnoviti i neke druge osjećaje, doživljaje, sitnice koje mi nedostaju...

Varivo od korabice
Zdinstati malu glavicu luka. (ne piše kojeg)
Staviti mrkvu narezanu na kolutiće (2 mrkve)
Nakon tog grašak, korabiu i 1 krumpir (oboje narezano kao za deblji pomfri).
Dodati žličicu crvene paprike, vegete, vode (malo).
Na kraju štaub (brašno) i lišće od korabice.

Nigdje ne piše koliko se kuha, ali pretpostavljam kad su krumpir i korabica gotovi, a osobno bih to provjerila piknuvši ih vilicom.

Mak kocke

Postojale su jedne mak kocke, sočne, crne, s tankim preljevom čokoladne glazure - ali jesu li to ove, nemam pojma! Ako ikad isprobam recept, svakako ću javiti o kojoj je verziji riječ.

Mak kocke
60 dkg kora (tanke) premaži i sa smjesom.
Smjesa: 4 cijela jaja umuti čvrsto s 1 čaša od jogurta punom šećera, a kad je gusto dodaj 1 čašu ulja malo po malo 1 čašu jogurta, zatim 2 čaše maka i 1 prašak za pecivo. Sve umutiti.
Stavi 2 kore prvo, premaži pa onda jednu po jednu koru. Završi sa slojem kore. Sve razreži na kocke i peci.
Prije pečenja skuhaj 3 čaše vode, 3 čaše šećera i ohladi i stavi 2 **** (ne mogu dešifrirati dio rukopisa) šećera.
Kad je pečeno, dok je još vruće prelij s tekućinom hladnom. Sve pokrij s debelom krpom da se upari (stavi dvije kuhače da se ne smoči).

OK. Sad kad sam napisala recept, ne moram ga ići raditi da kažem da je to jedan od NAJBOLJIH recepata s makom (uz uvijek popularnu makovnjaču i fini kolač s početka priče). Nešto kao baklava s makom. Jako, jako fino i drago mi je da sam pronašla ovaj recept i da još jedna delicija neće ostati zaboravljena!

Mak kocke (gđa. Spaček)
Napisano na drugom mjestu, ali mislim da je isti recept - možda otkrije par tajni iz prvog recepta.
60 dkg tankih kora
U protvan (namazan) stavi 1 koru, premaži uljem (ja bih možda rastopljenim maslacem), pa stavi drugu koru. sad slaži redom i premaži sa sljedećim:
1.) Tuci 4 cijela jaja s 1 čašom od jogurta šećera da bude jako čvrsto, pa dodaj malo po malo 1 čašu ulja (može i malo manje), 1 čašu jogurta, 2 čaše maka (ili oraha), 1 prašak za pecivo.
2.) sa ovom smjesom premaži svaki list kore, a zadnja kora ostaje nepremazana. Izreži kcke i stavi peći na 150 stupnjeva oko 25 minuta.
3.) Prije gore navedenog skuhaj 3 čaše vode s 3 čaše šećera i 2 vanilin šećera i pusti da se dobro ohladi.
4.) kad je kolač pečen, izvadi ga i vrućeg prelij s hladnom tekućinom. Stavi preko protvana kuhače i prekrij sa debljom krpom da se dobro udinsta.

nedjelja, 23. studenoga 2014.

Šalša

Na rang ljestvici omiljenih jela, šalša se nije ni kandidirala. Po tome koliko sam je voljela jesti trebala bi ići pod kategoriju "Li-la", ali jednostavno je previše događaja i ručkova prošlo uz nju, a da je sad nepravedno zapostavim.
Baka, kao pobornica laganijih jela, često je znala raditi šalšu. Prečesto ako se mene pita. Ali dobro, vrlo često bih ja dobila zamjenu u obliku dobro propasiranog paradjz sosa (jer sačuvajbože da osjetim kakav komad, grudicu ili vlakno), pa se niti neću žaliti. Ima i drugih mrlja u našoj obitelji koje su kudikamo veće od onih od šalše. 

Šalša
1 kg paradajza operi, pofuri,oguli i izreži. U posudu stavi 3 žlice ulja, 1 žlicu maslinovog ulja, 1 manji luk sitno narezani neka se malo prodinsta, pa dodaj 3 režnja češnjaka kosanog sitno i reznai paradajz + 1 velika žlica peršina. Sve dinstaj lagano dok ne postane gusto. Dodaj malo papra, 1 dcl vina, Vegete i žličicu šećera. Dinstaj još dok sva voda ne ispari. Dodaj i soli ako treba.

Ovaj isti recept se ponavlja još jednom u bakinoj kuharici, ali uz zadnju napomenu: "Dobro je napraviti više pa se može staviti u zamrzivač."

Eto kako malo treba da se čovjeku omasti (ili zagorča, ovisno o ukusima) ručak!

subota, 22. studenoga 2014.

Ketchup

Davnih 80-ih i početkom 90-ih dok još GMO i zdrava hrana nisu bili toliko popularno suprostavljeni u medijima, baka je svejedno smatrala da je (gotovo) sve što se doma smućka, skuha, speće, bolje od gotovih, prerađenih proizvoda. Zbog toga se u našem frižideru često nalazio kečap, kao i u svakom frižideru obitelji koja drži do sebe, samo naš nije bio u kupovnoj plastičnoj bočici, već u staklenoj i imao je znatno kraći rok trajanja. Ne mogu reći da sam ga baš voljela, razni E-ovi i pojačivači okusa kod kečapa su defintivno odnjeli pobjedu pa sam oduvijek više voljela kupovne, ali nizašto na svijetu ne bih mijenjala sjećanje na bakino nutkanje domaćeg kečapa ispunjeno njenim zadovoljstvom što krasi naš hladnjak, ali i naše živote.

Kečap
6 kg paradajza očisti i stavi u posudu da kuha pa dodaj:
6 češnjeva češnjaka
3 karamfilića (što je pobogu to??)
200 g grožđica
1 grančicu celera
Sve neka kuha, propasiraj i stavi da dalje kuha i dodaj:
200 g šećera
200 g ulja (valjda ml)
2 dcl vinskog octa
1 žličica papra
4 žličice soli
malo naribanog muškatnog oraščića
Sve neka kuha da bude gusto (oko 2 sata po prilici). Sipaj u tople flašice i stavi u ror da se malo zapeče. Zatvori kad se ohladi.

Jedan drugi recept je vrlo, vrlo sličan, ali malo detaljniji i s malom razlikom u količinama  nekih sastojaka, pa bolje da i njega spomenem.
6 kg paradjza očisti (nisam sigurna što znači očisti...maknuti zeleni čuperak? prepoloviti? na kriške, ploše...?) i stavi da kuha dok se ne skine kožica. Dodaj:
6 režnjeva češnjaka, 3 karamfilića, 20 dag grožđica, 1 grančica celera (lista).
Kad je sve kuhano propasiraj i stavi dalje kuhati do potrebne gustoće.
Dodaj: 10-15 dag šećera (ovdje je pisalo "20 dag" kao i u gornjem reeptu, ali je precrtano - možda je ovo dorađeni recept?), 2 dcl ulja, 1.5 dcl vinskog octa, 1 žličica papra, 4 žličice soli i malo naribanog oraščića (potcrtano je, ali nisam sigurna zašto). Sve to kuhati još 2-2,5 sata. Sipati u tople flašice i stavi u topli ror da se zapeče. Zatvoriti kad se ohladi.

Li-la

Ovdje ću objaviti sve recepte koji nisu u mom sjećanju zasjeli na tron okusa ili barem nisu toliko emocionalno obojani, ali su itekako vrijedni spomena!

Krumpir s jajima (4 osobe)
1 kg krumpira
8 jaja
4 dkg ribanog sira
ulje
sol, papar
Krumpir oguli i nareži na prutiće (trake), peci u tavi s puno ulja. Dok se krumpir peče razmuti jaja, dodaj sir, sol i papar. U tavu stavi maslac, zagrij ga, dodaj pečeni kreumpir i prekrij smjesom s jajima i još malo peci miješajući.


Kruh s kukuruznim brašnom
1 germa s malo tople vode
1 čaša od jogurta kukuruznog brašna pofuri s 3 dcl vode
dodaj:
soli oko 1 žličica
4 čaše brašna
2 dcl tople vode
sve dobro zamjesi. Dodaj 1 žličicu ulja i sve izmijesi. Neka stoji dok se ne digne.
Namaži protvan (valjda s uljem), kruh ponovno malo lagano promiješaj, stavi u protvan pa neka se još diže (koliko??). Peci lagano 3/4 do 1 h.

Taj famozni ajvar!

Dakle, kad bih morala izdvojiti jedan jedini bakin recept koji bih htjela sačuvati, to je zasigurno recept za ajvar! Probala sam mnoge ajvare, najviše domeće, jer se kupovni rijetko kad mogu mjeriti s onim u koje su utkani sati stajanja za štednjakom, guljenje vrućih paprika, špricanje patlidžana po cijeloj kuhinji ili cijeđenje istih preko noći iznad kade - ali pri punoj svijesti tvrdim da NEMA BOLJEG AJVARA od ajvara moje bake. Jedino što mu se okusom približilo je ajvar mame od jedne frendice (bok, Ivana!).
Neko vrijeme je moja baka imala stari štednjak na balkonu koji bi koristila isključivo u svrhu rađenja ajvara. U kasno ljeto lijepo je bilo stajati na otvorenom balkonu, a znam da je baka poseban gušt imala i od toga što je sačuvala svoju ulickanu kuhinju od špricanaj i raznih mirisa. Naravno postojala je i posebna oprema za kuhanje ajvara, hlače i majice koje se nije štedilo. Sjećam se jedne stare Lacoste majice od koje bi se onaj jadni krokodilček nakon par sati udisanja ajvara okrenuo na leđa, a bome bi to vjerojatno napravio i dizajner da je kojim slučajem saznao u koje svrhe moja baka koristi brandiranu majicu.
Vratimo se ajvaru. Dakle, recept moje bake po mojem mišljenju trebalo bi staviti u neki sef i omogućiti svim budućim generacijama da u takvoj blagodati okusa uživaju. ALI, postoji problem, tj. dva. Prvi je taj da sam u bakinoj kuharici pronašla DVA recepta za ajvar i nemam pojma koji je onaj koji je obilježio moje okusne pupoljke. Drugi problemm je taj da nisam sigurna da točno pratim svaki korak zabiljećen u ikojem od ta dva recepta da bi moj ajvar ispao jednako dobar, jer svaka kuharica ima neke svoje tajne ili stvari "koje se podrazumijevaju", a bojim se da te trikove moja baka nije navela. Svoje sumnje temeljim i na činjenici da moja mama isto godinama radi ajvar po receptu moje bake, ali to nije to. Možda se ne drži recepta, možda neke korake uzima zdravo-za-gotovo...tko bi ga znao! Ali daje mi povoda da pomislim da je bakin recept jednostavno neponovljiv!
A evo ih i ovdje, samo moram unaprijed upozoriti da su količine pozamašne a nigdje ne piše koliko će litri, teglica, stotina šnita kruha ili čega već ispasti. Svejedno, krenimo!

Ajvar - recept broj 1
12 kg debelih, po mogućnosti crvenih paprika (babura)
4 kg patlidžana
1,5 l ulja
8-10 žličica soli (dodaje se pred kraj - to su ti mali trikovi!)
malo ljutih feferona (koliko je malo,bako???)
1-2 žličice papra
1 češanj (glavica) češnjaka (češanj ili glavica??)
malo octa

Paprike i patlidžane operi i speci u roru, pa poklopi s krpom dok se ohlade. Oguli i dobro očisti od koštica, isperi s vodom pa stavi u cjedilo preko noći ad se dobro ocjedi (cjedilo bi bila mreža od krumpira i visila bi iznad kade okačena na sušilo za rublje). Samelji sve s feferonima pa stavi s uljem da se kuha ali stalno miješaj da ne zagori (u početku stavi malu vatru). Tako neka kuha lagano oko 2 sata (pored piše 1 i pol, pa je moguće da sve zajedno treba kuhati 2 sata...). Pred kraj dodaj ribani češnjak , ocat (1-2 žličice), sol, biber (očigledno i biber dolazi na kraj). Sve neka kuha još 1/2 sata.
Flašice oprati, obrisati i staviti u ror na laganu vatru da se dobro ugriju. Sipaj u vruće flaše ajvar i stavi u zagrijani ror (na laganu vatru 5 min pa zgasi)  do drugi dan, dok se ne ohlade. Na površinu stavi malo vrućeg ulja pa zatvori celofanom. Može se staviti i u jogurt čašice ili plastične vrećice pa u frizer, jer se tako neće kvariti.
PAZI! kuhati na laganoj vatri i stalno miješati da ne zagori. Obično na početki lagano zagori dok se raskuha.
Postoji i varijanta s kuhanim paprikama, ali je moja baka nije nikad radila pa je neću ni pisati.

Drugi recept napisat ću čim naiđem na njega u bakinoj kuharici.

Nađeno!

Ajvar - recept broj 2
25 kg paprika (po mogućnosti crvenih babura)
8 kg patliđana
3 l ulja, soli oko 18-20 žličica
malo ljutih feferona, papra, češnjaka ddvije glavice, octa malo (1-2 žličice)

Hm, sad kad čitam taj recept sve je isto, tako da je vjerojtano stvar samo u duplim količinama...Dakle, lažna uzbuna, ali i dobra vijest, jer napokon imam bakin recept za AJVAR!

Lepinje

Jutra na Kupi bila su obilježena kakaoom (piše li se tako ili samo s jednim "o"??) koji bi mi baka donosila u krevet čim bih se probudila. S lijeve strane odškrinula bih prozor taman toliko da vidim čitati, a da izbjegnem dalje bujanje jutarnje mrzovolje. Ne, nije bilo ugodno ujutro biti u mojoj blizini, osim ako niste znali da je dovoljno da mi osigurate mojih pola sata i gledate svoja posla. Ali najčešće nije bilo tako i dan danas se znam pitati kako to da članovi obitelji koji bi jedni druge trebali poznavati kao aplikacije na svom smartphoneu mogu uporno očekivati od drugih ponašanje koje ovima jednostavno nije prirodno.
"Zašto si ljuta?", pitanje koje bi se često čulo i bilo je upućeno - meni. Do tog trenutka nisam bila ljuta već samo u svojim mislima, ali eto podstrijeka da se namrgodim.
Takve razgovore bez kraja i uvijek jedno te istih ishoda spašavao bi samo doručak. A to su najčešće bile mirisne, masne, vruće lepinje izdašno namazane putrom (kako se tada nazivao maslac). Nisu to one ogromne lepinje koje se kupuju po feštama, cirkusima i sličnim pučkim veselicama, već manje i deblje rođakinje.
Pokušala sam ući u trag bakinom receptu, ali uzalud. tako da mi ne preostaje nego napisati drugi, sličan, ali jednako fin recept s coolinarike od gospođe kwanale.

Sastojci
1 kg brašna
2-3 žlice ulja
1 kocka svježeg kvasca
1/2 litre vode
1 žličica soli
ulje za pečenje

Napraviti kvas s 1 dcl mlake vode i 2 žlice brašna - neka odstoji 10 do 15 min. Prosijati brašno, napraviti udubinu i u nju staviti 2-3 žlice ulja (neki stavljaju biljno, neki maslinovo) i kvas. U 1/2 litre vode razmutiti žličicu soli pa i to uliti u udubinu. Smjesu izmješati rukama i ostaviti pokriveno da se diže pola sata (maximalno 1 sat).
Uzimati komade tijesta, valjkom ih malo razvaljati da poprime oblik kruga i peći u tavi u zagrijanom ulju s obje strane dok ne požute.
Gotove lepinje mogu se jesti u slatkoj ili slanoj varijanti, a moj najdraža je razrezati ih, namazati putrom i uživati! :)

Kako je sve počelo

Jednom davno...ako se davno može mjeriti kao 30ak godina, što iz perspektive nastanka svemira baš i ne zvuči puno.
Dakle, prije kojih 30-i-kusur godina došla sam na svijet i odmah počela odlaziti na mjesto koje će za mene imati poseban značaj ostatak mog života. Bila je to vikendica pored rijeke Kupe koju su godinama prije mog dolaska gradili baka i deda. Tamo sam od svog rođenja odlazila svake godine, vikendima, ljetima, kad god bi se pružila prilika, najčešće u društvu moje bake. Bake Kate koja je inspirirala ovaj blog i moj život svojom brigom i nježnošću koji su utkani u sva moja sjećanja i recepte koji slijede.