nedjelja, 23. studenoga 2014.

Šalša

Na rang ljestvici omiljenih jela, šalša se nije ni kandidirala. Po tome koliko sam je voljela jesti trebala bi ići pod kategoriju "Li-la", ali jednostavno je previše događaja i ručkova prošlo uz nju, a da je sad nepravedno zapostavim.
Baka, kao pobornica laganijih jela, često je znala raditi šalšu. Prečesto ako se mene pita. Ali dobro, vrlo često bih ja dobila zamjenu u obliku dobro propasiranog paradjz sosa (jer sačuvajbože da osjetim kakav komad, grudicu ili vlakno), pa se niti neću žaliti. Ima i drugih mrlja u našoj obitelji koje su kudikamo veće od onih od šalše. 

Šalša
1 kg paradajza operi, pofuri,oguli i izreži. U posudu stavi 3 žlice ulja, 1 žlicu maslinovog ulja, 1 manji luk sitno narezani neka se malo prodinsta, pa dodaj 3 režnja češnjaka kosanog sitno i reznai paradajz + 1 velika žlica peršina. Sve dinstaj lagano dok ne postane gusto. Dodaj malo papra, 1 dcl vina, Vegete i žličicu šećera. Dinstaj još dok sva voda ne ispari. Dodaj i soli ako treba.

Ovaj isti recept se ponavlja još jednom u bakinoj kuharici, ali uz zadnju napomenu: "Dobro je napraviti više pa se može staviti u zamrzivač."

Eto kako malo treba da se čovjeku omasti (ili zagorča, ovisno o ukusima) ručak!

subota, 22. studenoga 2014.

Ketchup

Davnih 80-ih i početkom 90-ih dok još GMO i zdrava hrana nisu bili toliko popularno suprostavljeni u medijima, baka je svejedno smatrala da je (gotovo) sve što se doma smućka, skuha, speće, bolje od gotovih, prerađenih proizvoda. Zbog toga se u našem frižideru često nalazio kečap, kao i u svakom frižideru obitelji koja drži do sebe, samo naš nije bio u kupovnoj plastičnoj bočici, već u staklenoj i imao je znatno kraći rok trajanja. Ne mogu reći da sam ga baš voljela, razni E-ovi i pojačivači okusa kod kečapa su defintivno odnjeli pobjedu pa sam oduvijek više voljela kupovne, ali nizašto na svijetu ne bih mijenjala sjećanje na bakino nutkanje domaćeg kečapa ispunjeno njenim zadovoljstvom što krasi naš hladnjak, ali i naše živote.

Kečap
6 kg paradajza očisti i stavi u posudu da kuha pa dodaj:
6 češnjeva češnjaka
3 karamfilića (što je pobogu to??)
200 g grožđica
1 grančicu celera
Sve neka kuha, propasiraj i stavi da dalje kuha i dodaj:
200 g šećera
200 g ulja (valjda ml)
2 dcl vinskog octa
1 žličica papra
4 žličice soli
malo naribanog muškatnog oraščića
Sve neka kuha da bude gusto (oko 2 sata po prilici). Sipaj u tople flašice i stavi u ror da se malo zapeče. Zatvori kad se ohladi.

Jedan drugi recept je vrlo, vrlo sličan, ali malo detaljniji i s malom razlikom u količinama  nekih sastojaka, pa bolje da i njega spomenem.
6 kg paradjza očisti (nisam sigurna što znači očisti...maknuti zeleni čuperak? prepoloviti? na kriške, ploše...?) i stavi da kuha dok se ne skine kožica. Dodaj:
6 režnjeva češnjaka, 3 karamfilića, 20 dag grožđica, 1 grančica celera (lista).
Kad je sve kuhano propasiraj i stavi dalje kuhati do potrebne gustoće.
Dodaj: 10-15 dag šećera (ovdje je pisalo "20 dag" kao i u gornjem reeptu, ali je precrtano - možda je ovo dorađeni recept?), 2 dcl ulja, 1.5 dcl vinskog octa, 1 žličica papra, 4 žličice soli i malo naribanog oraščića (potcrtano je, ali nisam sigurna zašto). Sve to kuhati još 2-2,5 sata. Sipati u tople flašice i stavi u topli ror da se zapeče. Zatvoriti kad se ohladi.

Li-la

Ovdje ću objaviti sve recepte koji nisu u mom sjećanju zasjeli na tron okusa ili barem nisu toliko emocionalno obojani, ali su itekako vrijedni spomena!

Krumpir s jajima (4 osobe)
1 kg krumpira
8 jaja
4 dkg ribanog sira
ulje
sol, papar
Krumpir oguli i nareži na prutiće (trake), peci u tavi s puno ulja. Dok se krumpir peče razmuti jaja, dodaj sir, sol i papar. U tavu stavi maslac, zagrij ga, dodaj pečeni kreumpir i prekrij smjesom s jajima i još malo peci miješajući.


Kruh s kukuruznim brašnom
1 germa s malo tople vode
1 čaša od jogurta kukuruznog brašna pofuri s 3 dcl vode
dodaj:
soli oko 1 žličica
4 čaše brašna
2 dcl tople vode
sve dobro zamjesi. Dodaj 1 žličicu ulja i sve izmijesi. Neka stoji dok se ne digne.
Namaži protvan (valjda s uljem), kruh ponovno malo lagano promiješaj, stavi u protvan pa neka se još diže (koliko??). Peci lagano 3/4 do 1 h.

Taj famozni ajvar!

Dakle, kad bih morala izdvojiti jedan jedini bakin recept koji bih htjela sačuvati, to je zasigurno recept za ajvar! Probala sam mnoge ajvare, najviše domeće, jer se kupovni rijetko kad mogu mjeriti s onim u koje su utkani sati stajanja za štednjakom, guljenje vrućih paprika, špricanje patlidžana po cijeloj kuhinji ili cijeđenje istih preko noći iznad kade - ali pri punoj svijesti tvrdim da NEMA BOLJEG AJVARA od ajvara moje bake. Jedino što mu se okusom približilo je ajvar mame od jedne frendice (bok, Ivana!).
Neko vrijeme je moja baka imala stari štednjak na balkonu koji bi koristila isključivo u svrhu rađenja ajvara. U kasno ljeto lijepo je bilo stajati na otvorenom balkonu, a znam da je baka poseban gušt imala i od toga što je sačuvala svoju ulickanu kuhinju od špricanaj i raznih mirisa. Naravno postojala je i posebna oprema za kuhanje ajvara, hlače i majice koje se nije štedilo. Sjećam se jedne stare Lacoste majice od koje bi se onaj jadni krokodilček nakon par sati udisanja ajvara okrenuo na leđa, a bome bi to vjerojatno napravio i dizajner da je kojim slučajem saznao u koje svrhe moja baka koristi brandiranu majicu.
Vratimo se ajvaru. Dakle, recept moje bake po mojem mišljenju trebalo bi staviti u neki sef i omogućiti svim budućim generacijama da u takvoj blagodati okusa uživaju. ALI, postoji problem, tj. dva. Prvi je taj da sam u bakinoj kuharici pronašla DVA recepta za ajvar i nemam pojma koji je onaj koji je obilježio moje okusne pupoljke. Drugi problemm je taj da nisam sigurna da točno pratim svaki korak zabiljećen u ikojem od ta dva recepta da bi moj ajvar ispao jednako dobar, jer svaka kuharica ima neke svoje tajne ili stvari "koje se podrazumijevaju", a bojim se da te trikove moja baka nije navela. Svoje sumnje temeljim i na činjenici da moja mama isto godinama radi ajvar po receptu moje bake, ali to nije to. Možda se ne drži recepta, možda neke korake uzima zdravo-za-gotovo...tko bi ga znao! Ali daje mi povoda da pomislim da je bakin recept jednostavno neponovljiv!
A evo ih i ovdje, samo moram unaprijed upozoriti da su količine pozamašne a nigdje ne piše koliko će litri, teglica, stotina šnita kruha ili čega već ispasti. Svejedno, krenimo!

Ajvar - recept broj 1
12 kg debelih, po mogućnosti crvenih paprika (babura)
4 kg patlidžana
1,5 l ulja
8-10 žličica soli (dodaje se pred kraj - to su ti mali trikovi!)
malo ljutih feferona (koliko je malo,bako???)
1-2 žličice papra
1 češanj (glavica) češnjaka (češanj ili glavica??)
malo octa

Paprike i patlidžane operi i speci u roru, pa poklopi s krpom dok se ohlade. Oguli i dobro očisti od koštica, isperi s vodom pa stavi u cjedilo preko noći ad se dobro ocjedi (cjedilo bi bila mreža od krumpira i visila bi iznad kade okačena na sušilo za rublje). Samelji sve s feferonima pa stavi s uljem da se kuha ali stalno miješaj da ne zagori (u početku stavi malu vatru). Tako neka kuha lagano oko 2 sata (pored piše 1 i pol, pa je moguće da sve zajedno treba kuhati 2 sata...). Pred kraj dodaj ribani češnjak , ocat (1-2 žličice), sol, biber (očigledno i biber dolazi na kraj). Sve neka kuha još 1/2 sata.
Flašice oprati, obrisati i staviti u ror na laganu vatru da se dobro ugriju. Sipaj u vruće flaše ajvar i stavi u zagrijani ror (na laganu vatru 5 min pa zgasi)  do drugi dan, dok se ne ohlade. Na površinu stavi malo vrućeg ulja pa zatvori celofanom. Može se staviti i u jogurt čašice ili plastične vrećice pa u frizer, jer se tako neće kvariti.
PAZI! kuhati na laganoj vatri i stalno miješati da ne zagori. Obično na početki lagano zagori dok se raskuha.
Postoji i varijanta s kuhanim paprikama, ali je moja baka nije nikad radila pa je neću ni pisati.

Drugi recept napisat ću čim naiđem na njega u bakinoj kuharici.

Nađeno!

Ajvar - recept broj 2
25 kg paprika (po mogućnosti crvenih babura)
8 kg patliđana
3 l ulja, soli oko 18-20 žličica
malo ljutih feferona, papra, češnjaka ddvije glavice, octa malo (1-2 žličice)

Hm, sad kad čitam taj recept sve je isto, tako da je vjerojtano stvar samo u duplim količinama...Dakle, lažna uzbuna, ali i dobra vijest, jer napokon imam bakin recept za AJVAR!

Lepinje

Jutra na Kupi bila su obilježena kakaoom (piše li se tako ili samo s jednim "o"??) koji bi mi baka donosila u krevet čim bih se probudila. S lijeve strane odškrinula bih prozor taman toliko da vidim čitati, a da izbjegnem dalje bujanje jutarnje mrzovolje. Ne, nije bilo ugodno ujutro biti u mojoj blizini, osim ako niste znali da je dovoljno da mi osigurate mojih pola sata i gledate svoja posla. Ali najčešće nije bilo tako i dan danas se znam pitati kako to da članovi obitelji koji bi jedni druge trebali poznavati kao aplikacije na svom smartphoneu mogu uporno očekivati od drugih ponašanje koje ovima jednostavno nije prirodno.
"Zašto si ljuta?", pitanje koje bi se često čulo i bilo je upućeno - meni. Do tog trenutka nisam bila ljuta već samo u svojim mislima, ali eto podstrijeka da se namrgodim.
Takve razgovore bez kraja i uvijek jedno te istih ishoda spašavao bi samo doručak. A to su najčešće bile mirisne, masne, vruće lepinje izdašno namazane putrom (kako se tada nazivao maslac). Nisu to one ogromne lepinje koje se kupuju po feštama, cirkusima i sličnim pučkim veselicama, već manje i deblje rođakinje.
Pokušala sam ući u trag bakinom receptu, ali uzalud. tako da mi ne preostaje nego napisati drugi, sličan, ali jednako fin recept s coolinarike od gospođe kwanale.

Sastojci
1 kg brašna
2-3 žlice ulja
1 kocka svježeg kvasca
1/2 litre vode
1 žličica soli
ulje za pečenje

Napraviti kvas s 1 dcl mlake vode i 2 žlice brašna - neka odstoji 10 do 15 min. Prosijati brašno, napraviti udubinu i u nju staviti 2-3 žlice ulja (neki stavljaju biljno, neki maslinovo) i kvas. U 1/2 litre vode razmutiti žličicu soli pa i to uliti u udubinu. Smjesu izmješati rukama i ostaviti pokriveno da se diže pola sata (maximalno 1 sat).
Uzimati komade tijesta, valjkom ih malo razvaljati da poprime oblik kruga i peći u tavi u zagrijanom ulju s obje strane dok ne požute.
Gotove lepinje mogu se jesti u slatkoj ili slanoj varijanti, a moj najdraža je razrezati ih, namazati putrom i uživati! :)

Kako je sve počelo

Jednom davno...ako se davno može mjeriti kao 30ak godina, što iz perspektive nastanka svemira baš i ne zvuči puno.
Dakle, prije kojih 30-i-kusur godina došla sam na svijet i odmah počela odlaziti na mjesto koje će za mene imati poseban značaj ostatak mog života. Bila je to vikendica pored rijeke Kupe koju su godinama prije mog dolaska gradili baka i deda. Tamo sam od svog rođenja odlazila svake godine, vikendima, ljetima, kad god bi se pružila prilika, najčešće u društvu moje bake. Bake Kate koja je inspirirala ovaj blog i moj život svojom brigom i nježnošću koji su utkani u sva moja sjećanja i recepte koji slijede.